Чорний лелека

Чорний лелека (Ciconia nigra L.) за розмірами дещо менший від білого. Довжина тіла становить 95-100 см, розмах крил – 185-205 см, вага близько 3 кг. Оперення у дорослого птаха переважно чорне з зеленим і пурпуровим металічним полиском. Груди, черево, частина пер споду крил і підхвістя – білого кольору. Дзьоб, ноги, горло, гола шкіра довкола ока і вуздечка – яскраво червоного забарвлення. Молодий птах, на відміну від дорослого, має темно-буре оперення верху тіла без металічного полиску. Гола шкіра довкола ока, вуздечка, дзьоб і ноги – оливково-бурі. 
Статевої зрілості досягає на третьому році життя. Живе чорний лелека 6-8 років. В природних умовах зафіксовані птахи віком 15 і 18 років. У неволі відомий випадок, коли лелека прожив 30 років.
На відміну від білого лелеки, чорний має голос: це неголосні звуки "че-лі" або "чи-лін". У пташенят низький і сильний голос. Іноді чорний лелека клацає дзьобом, хоча значно рідше і тихіше ніж білий. Під час польоту чорний лелека, як і білий, часто ширяє.
В Україні маємо дві гніздових популяції чорного лелеки. Карпатська охоплює Східні Карпати і прилеглі рівнини у межах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Поліська – ліси Українського Полісся в межах Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської областей. Окремі випадки гніздування чорного лелеки відомі з Тернопільської, Хмельницької, Вінницької і Полтавської областей.
У світі налічується близько 20 тис. гніздових пар чорного лелеки. В Україні гніздиться близько однієї тисячі пар. З яких у Карпатах близько -200 пар і на Поліссі – близько 800.

Гніздо чорного лелеки (фото А. Бокотей).

Пташеня чорного лелеки (фото А. Бокотей).

Дорослий птах на гнізді (фото А. Бокотей).

(фото А. Бокотей)


Немає коментарів:

Дописати коментар