неділя, 24 листопада 2024 р.

Резолюція ХІІ наукової конференції Західноукраїнського орнітологічного товариства

РЕЗОЛЮЦІЯ

ХІІ наукової конференції Західноукраїнського орнітологічного товариства «Класична орнітологія в сучасному цифровому просторі»

(с. Верещиця, 18-20 жовтня 2024 р.)

ХІІ наукова конференція Західноукраїнського орнітологічного товариства «Класична орнітологія в сучасному цифровому просторі» проходила 18-20 жовтня 2024 р. на базі Яворівського національного природного парку в с. Верещиця Яворівського р-ну Львівської обл.

У роботі конференції взяли участь 87 осіб (44 – очно, 43 – онлайн), з 16 областей України: Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Одеської, Сумської, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей України та гість з Чеської республіки. Серед учасників представники вищих навчальних закладів, установ Академії наук України, установ природно-заповідного фонду України та інших. 59 учасників є дійсними членами Західноукраїнського орнітологічного товариства. Серед учасників було 5 докторів і 30 кандидатів наук (докторів філософії).

Робота конференції тривала три дні. За перших два дні заслухано і обговорено 29 наукових доповідей і повідомлень, які стосувалися питань сучасних методів збереження наукових даних, дослідження і охорони окремих видів і груп птахів, фауністичних досліджень і ведення моніторингу, вивчення міграцій птахів і ролі громадянської науки в орнітологічних дослідженнях. Окреме засідання було присвячене науковим дослідженням і практичним заходам з охорони лелеки чорного в Україні. На третій день відбулася екскурсія територією Яворівського НПП та природного заповідника «Розточчя».



За результатами обговорення заслуханих доповідей і проблемних питань висловлених учасниками конференції, прийнято наступні рішення:

Учасники конференції виступають проти забудови Свидовецького хребта інфраструктурою планованого ГК «Свидовець», яка призведе до втрати біологічного різноманіття. Підтримують необхідність створення на території 17 тис. га, які включають усю високогірну частину цього гірського хребта та приполонинні старовікові ліси, об’єкту ПЗФ (за рахунок розширення території Карпатського біосферного заповідника або створення ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Вільний Свидовець»).

Членам товариства і усім зацікавленим особам звертати увагу і проводити опитування пастухів-вівчарів, стосовно незвичної поведінки круків відносно овець і ягнят. У Чеській Республіці трапляються випадки, коли круки вбивають новонароджених ягнят на пасовищах. Деякі фермери навіть стверджують, що круки вбивають дорослих овець і телят. Вони роблять це, спочатку видзьобуючи очі жертви, після цього жертва помирає, стаючи їхньою поживою. Перше задокументоване спостереження такої поведінки сталося близько 15 років тому. Цілком ймовірно, що круки використовують цю стратегію добування їжі вже давно. Прохання повідомляти про такі випадки нашого чеського колегу Даніеля Крженека daniel.krenek@nature.cz. (можна українською).

Учасники конференції рекомендують науковцям та любителям птахів приділяти більше уваги пріоритетним напрямкам наукових досліджень, зокрема:

- моніторингу популяцій птахів та середовищ їхнього існування,

- брати активну участь у формуванні міжнародних баз даних реєстрацій птахів,

- звертати особливу увагу на динаміку ареалів видів птахів межах України, що є однією з основ формування актуальних природоохоронних списків різного рівня.

- проводити дослідження інвазій птахів, як свідчення довгострокових змін природного середовища в Україні.

Керівництво Західноукраїнського орнітологічного товариства і всі учасники конференції висловлюють щиру подяку директору Яворівського національного природного парку Сергію Маруняку та керівнику наукового відділу парку Ірині Любинець за надану можливість провести конференцію на мальовничому Розточчі і в чудових побутових умовах.

Наступну ХІІІ наукову конференцію ЗУОТ, згідно зі Статутом товариства, провести в 2028 році.

Немає коментарів:

Дописати коментар