Спостереження рідкісних птахів

Нижче наведено список регіонально рідкісних видів птахів заходу України, спостереження яких ми намагаємось систематизувати та перелічити на цьому сайті. Щоб перейти на конкретний вид натисніть на його назву.
В дужках вказана кількість спостережень виду, що нам відома, а також рік з якого ведеться підрахунок. З часом по мірі можливостей ми плануємо заглиблюватись у минуле і в перспективі скласти повний списки спостережень усіх рідкісних видів.

Якщо у вас є спостереження перелічених (можливо і відсутніх у списку) видів не згадане у списку і ви хочете його розмістити тут заповніть, будь ласка, нашу онлайн форму

подати спостереження онлайн

переглянути спостерження подані через онлайн форму
(може містити додаткові спостереження, не згадані на сторінках видів)

або напишіть, будь ласка, в коментарях на сторінці відповідного виду. Зауваження та пропозиції щодо списку можна залишити внизу сторінки.

СТОРІНКИ ПОКИ В РОЗРОБЦІ. МИ НАПОВНЮЄМО ЇХ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ.


Родина Гагарові - Gavidae
   Гагара червоновола - Gavia stellata (12 - з 2008р.)

Родина Пірникозові - Podicipedidae

   Пірникоза червоношия - Podiceps auritus (4 - з 2010р.)

Родина Пеліканові - Pelicanidae
   Пелікан рожевий - Pelecanus onocrotalus (0 - з 2010р.)

Родина Бакланові - Phalacrocoracidae

   Баклан малий - Phalacrocorax pygmaeus (1 - з 2010р.)

Родина Чаплеві - Ardeidae

   Чапля жовта - Ardeola ralloides (2 - з 2010р.)
   Чапля єгипетська - Bubulcus ibis (0 - з 2010р.)

Родина Ібісові Threskiornithidae
   Коровайка - Plegadis falcinellus (0 - з 2010р.)

Родина Качкові - Anatidae

   Казарка канадська - Branta canadensis (1 - з 2010р.)
   Казарка білощока - Branta leucopsis (0 - з 2010р.)
   Казарка чорна - Branta bernicla (1 - з 2010р.)
   Гуска мала - Anser erythropus (0 - з 2010р.)
   Гуска біла - Chen caerulescens (0 - з 2010р.)
   Лебідь-кликун - Cygnus cygnus (8 - з 2010р.)
   Огар - Tadorna ferruginea (0 - з 2010р.)
   Галагаз - Tadorna tadorna (0 - з 2010р.)
   Морянка - Clangula hyemalis (1 - з 2010р.)
   Турпан - Melanitta fusca (2 - з 2010р.)

Родина Яструбові - Accipitridae
   Могильник - Aquila heliaca (0 - з 2010р.)
   Беркут - Aquila chrysaetos (0 - з 2010р.)
   Ягнятник - Gypaetus barbatus (1 - з 2010р.)

Родина Соколові - Falconidae
   Сапсан - Falco peregrinus (2 - з 2010р.)
   Балабан - Falco cherrug (0 - з 2010р.)

Родина Тетерукові - Tetraonidae
   Глушець - Tetrao urogallus (0 - з 2010р.)

Родина Сивкові - Charadridae

Родина Чоботареві - Recurvirostriade

Родина Баранцеві - Scolopacidae
   Мородунка - Xenus cinereus (0 - з 2010р.)

Родина Мартинові - Laridae
   
Родина Совові - Strigidae
   Пугач - Bubo bubo (1 - з 2010р.)
   Совка - Otus scops (1 - з 2010р.)

Родина Сипухові - Tytonidae
   Сипуха - Tyto alba (1 - з 2010р.)

Родина Сиворакшеві - Coracidae

Родина Дятлові - Picidae

Родина Жайворонкові - Alaudidae

Родина Кропив'янкові - Sylviidae
   
Родина Мухоловкові - Muscicapidae (0 - з 2010р.)

Родина Синицеві - Paridae
   Синиця біла - Parus cyanus (0 - з 2010р.)
   
Родина Підкоришникові - Certhiidae

Родина Золотомушкові - Regulidae

Родина В'юркові - Fringillidae

Родина вівсянкові - Emberizidae

21 коментар:

  1. Щодо списку. Орлан білохвостий є рідкісним видом на території зх.областей?
    Мала гуска на латині хіба не erythropus?

    ВідповістиВидалити
  2. Так, мала гуска звісно erythropus. Там помилка, зараз виправлю.

    А от з орланом питання дискусійне. Він є червонокнижним видом, але осілий і в одних і тих же місцях його можна спостерігати майже під час кожного візиту. Тому спостережень цього виду дуже багато. Принаймні у Львівській області так. В принципі те саме стосується і білої синиці. На більшості території вона рідкісна, чи взагалі не трапляється, а в деяких місцях на півночі Волині і на Рівненщині досить звичайна. Думаю, на перспективу список варто буде "регіоналізувати" ще більше. Уточнити з яких саме регіонів заходу України спостереження по певних видах варто накопичувати а з яких ні. Те саме можна і по періодах року зробити, по статусах перебування. Наприклад, про випадки гніздування окремих видів інформацію збирати, а в позагніздовий період ні...

    Але це все відкрито для обговорення. Пишіть свої пропозиції.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Хоч у нас нема ще визначеності по регіональній рідкісності, думаю кожен знає й так, який вид вартий уваги на його території, а який ні. Тож якби мені, на Рівненщині, білохвіст трапився, я б хотів його вписати. Але питання, якщо ми зараз цей що зверху список подвоїмо, то чи не буде це перенавантаженням? Треба хочаб ці що є понаповнювати (ну поки понаповнювати, задіюючи дописувачів або самотужки використовувати їх інформацію, а в подальшому - чекати на зустрічі з такими видами :) )

      Видалити
  3. Ну то давайте тоді додамо орлана. Не бачу особливої проблеми. Зараз буде))

    ВідповістиВидалити
  4. Я думаю, що необхідно додати ще у список: пелікана рожевого, морянку, шуліку рудого, стервятника, погонича-крихітку та сивку морську.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. морянку, пелікана і шуліку рудого додав. По цих видах були спостереження відносно недавно.

      Стосовно стерв'ятника і погонича-крихітки незнаю. Я не чув щоб хтось бачив. Хоча за погонича щось чув, але не впевнений.

      сивка морська досить звичайний вид на осінньому прольоті в нас. Особливо коли стави поспускають. Чи є сенс додавати? Хоча теж стосується і коловодника чорного, і побережника болотяного (в меншій мірі)... Тяжко сказати, як бути в таких випадках. Що думаєте?

      Видалити
    2. Мене цікавить одне питання: сивка морська рахується більш чи менш звичайним видом у порівнянні із сивкою звичайною? Мені здається, що менше буде повідомлень про зустрічі сивок морських. Складність буде полягати ще у правильності визначенні, особливо восени.

      Видалити

    3. Мені здається такі види як сивка морська, коловодник чорний, побережник болотяний не є досить частими для нас видами, щоб іх відносити до "звичайних" пролітних. Звісно, все залежить від активності наших спостережень, географії осягнутих біотопів і "влучності" потрапляння на спущені водойми. Та все ж деякі з таких видів є нечастими гостями навіть на самих придатних біотопах. Думаю поки метою цього списку треба визначити наступне - збір даних для уточнення самого ж списку. Факти покажуть, хто є звичайним а хто залишиться в рідкісних

      Видалити
  5. Ще забув дописати про невеличкі зауваження щодо систематики:
    коровайка - належить до родини Ібісові;
    балабан і сапсан - родина Соколові;
    вівсянка садова, лапландський подорожник і пуночка - родина Вівсянкові.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякуємо, Петро! Систематичний список поправили. Питання щодо видів у списку - на обговоренні

      Видалити
  6. Ще така думка. Нам треба бути досить критичними. Щоб помилок було у списках мінімум. Це добре, коли є фото і можна оцінити, чи правильно автор визначив вид чи ні. Інша справа коли фотографій немає. Чи додавати такі спостереження?

    Наприклад, завтра хтось пришле щось на зразок " бачив стерв'ятника біля Тернополя". Доказів нема. Що робити? МОжна не вводити такі спостереження, але з іншого боку ми вже повводили спостереження без фото. В багатьох я не сумніваюсь, але все ж таки, єдиного підходу немає поки. бо вийте так що одним спостережникам ми відмовлятимемо, а іншим (як правило авторитетним орнітологам) будемо вірити. Треба якусь грамотну "політику" тут виробити.

    також необхідно буде критично переглянути спостереження (навіть з фото) по деяких відносно важких видах, як от морська чернь чи червоношия пірникоза... Може ще по деяких. Я, наприклад, ще особливо не роздивлявся фото, наразі просто додавав))

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Може поставити вимогу - фото або детальний опис птаха, голосу чи інших ідентифікаційних особливостей. Як у ОФК. Може й комісію поважних орнітологів уповноважити, щоб час відчасу переглядала списки. Можна якийсь ярличок присвоїти чи стовпчик на випадок "ЗАТВЕРДЖЕНО"

      Видалити
  7. Як щодо внесення до списку королика червоночубого (Regulus ignicapillus)?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Я за, якщо мова йде про місця гніздування. Зараз його в Карпатах багато. Часто більше ніж жовточубого, але опублікованої інформації практично ніде немає. Можна так зібрати щось.

      Видалити
  8. Може його все ж таки включити. Як буде в списку, то може хтось і з іншого регіону повідомить. Загалом цей список був би ідеальним якби до видів були такі приписи, як Юра каже - "в гніздовий період", "поза межами відомого ареалу" й ін. Наприклад на Рівненщині очеретянка прудка й синиця біла в певних місцях абсолютно звичний вид. Звісно слід слід визнати що ці території не є обширними, однак для нашої сторінки записів по спостереженнях, якщо б усе подати, було б забагато. Ну і друге - в іншому випадку 9або паралельно) цей список треба зводити до особливо рідкісних видів, зустріч яких малоймовірна для всіх областей регіону. Може я сам собі перечу, бо нещодавно "захищав" орлана-білохвоста й усіх червонокнижних, але теперішні й тодішні думки - в контексті того, чи йде мова про рідкісні, а чи про особливо рідкісні види. Ну якось так :)

    ВідповістиВидалити
  9. А якщо записувати таким чином для деяких видів: орлан білохвостий (крім Львівської обл.); синиця біла (крім Рівенської обл.)
    або як варіант всередині кожного виду групувати дані по областям. Якщо в якійсь обл. вид не є рідкісним, то дані не обов'язково вносити з цієї території.

    ВідповістиВидалити